W stolicy o odkrywce. Brak porozumienia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 września 2011

Spotkanie w Warszawie w sprawie kopalni odkrywkowejUrzędnicy państwowi z Warszawy i delegacja wójtów, burmistrzów i przewodniczących Rad Gmin rozmawiali w stolicy o budowie kopalń odkrywkowych. Nie doszli do porozumienia, ale chcą spotkać się ponownie.

Wśród nich byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: Wiceminister Maciej Kaliski, Wiceministra Waldemar Ługowski oraz Stanisław Sudaka Wicedyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej MRR.
 
Irena Rogowska Wójt Gminy Lubin i Przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” przekazała List Otwarty do Premiera zawierający sprzeciw wobec możliwości przyjęcia przez Rząd uchwały zatwierdzającej Koncepcję Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 (KPZK).

- Ewentualne przyjęcie uchwały doprowadzi do wdrożenia w życie planów budowy nowych kopalń węgla brunatnego, co z kolei otworzy drogę do wywłaszczeń mieszkańców i zniszczeń w środowisku – przypomina Rogowska. - Przesądzi też o objęciu gmin, z trzech województw (dolnośląskie lubuskie i łódzkie) niczym nie uzasadnioną ochroną złoża węgla brunatnego przed dalszą zabudową infrastrukturalną niezwiązaną z energetyką.

Spotkanie w Warszawie w sprawie kopalni odkrywkowej

W trakcie dyskusji z udziałem części obecnych przed KPRM członków Koalicji oraz Wójta niemieckiej gminy Schenkendöbern (Guben Brandenburgia) przedstawiono przyczyny oraz dotychczasowe działania w ramach protestu przeciwko planom budowy nowych kopalń węgla metodą odkrywkową w Polsce. Samorządowcy zostali wysłuchani z uwagą, ale w ich ocenie bez zrozumienia racji wyartykułowanych przez mieszkańców zagrożonych gmin podczas referendów z 2009 r.
Strony tj. przedstawiciele Ministerstw i uczestnicy pikiety pod KPRM pozostały przy swoich stanowiskach.

Spotkanie w Warszawie w sprawie kopalni odkrywkowej

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2011-09-02
Data publikacji:2011-09-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:45