Gmina Ruja

Ciekawostki

Warto zobaczyć - ciekawe miejsca w gminie Ruja

Zabytkowe obiekty architektoniczne

Kościoły św. Łukasza w Rui, Męki Pańskiej w Tyńcu Legnickim, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wągrodnie oraz ruiny ewangelickiego kościoła w Rogoźniku

 

Zabytkowe zespoły architektoniczne

Zespoły dworsko - parkowe w Brenniku, Rogoźniku, Janowicach, Uszy, Polance i Rui nr 76


Miejsca pamięci

Krzyż pokutny wmurowany w murze otaczającym kościół w WągrodnieKrzyż pokutny wmurowany w murze otaczającym kościół w Wągrodnie jest to materialny ślad dawno popełnionej w tej miejscowości zbrodni i średniowieczne prawo zwyczajowe, które stanowiło, że zbrodniarz musiał łożyć na utrzymanie rodziny zabitego, wychowywać jego dzieci, winien był zapłacić wszystkie koszty związane z pochówkiem ofiary i na miejscu dokonania zbrodni musiał postawić kamienny krzyż. Na krzyżu pokutnym w Wągrodnie zostało również wyryte narzędzie zbrodni, którym był sierp.

Kamienny krzyż pokutny przy kościele w Tyńcu Legnickim - zwyczaj stawiania takich obelisków upowszechnił się na Dolnym Śląsku w średniowieczu. Za ich wykonanie i ustawienie w miejscu popełnienia zbrodni płacili skruszeni złoczyńcy.

 

 

 

 

Pomnik poświęcony żołnierzom z VIII Drezdeńskiej Dywizji Piechoty im Bartosza Głowackiego w Zwycięskim Pochodzie nad Nysę 1945 r.

Pomnik poświęcony żołnierzom z VIII Drezdeńskiej Dywizji Piechoty im Bartosza Głowackiego w Zwycięskim Pochodzie nad Nysę 1945 r.

 

 

 

 

 

 

Stanowiska archeologiczne

Na terenie gminy zewidencjonowano 146 stanowisk archeologicznych, z tej liczby 14 stanowisk jest kwalifikowanych jako archiwalne (udokumentowane w okresie przed wojennym), 28 stanowisk natomiast jest stanowiskami powierzchniowymi, czyli obejmującymi nieco większą powierzchnię od - od 0,7 do 15 ha, najczęściej 2-3 ha. Na szczególną uwagę zasługuje stanowisko nr 14 w obrębie Rogoźnika (grodzisko), które zostało zakwalifikowane do ekspozycji terenowej.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-01-26
Data publikacji:2021-01-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:3337