Gmina Ruja

Informacja Komendy Miejskiej Policji w Legnicy.

28 marca 2024

Dolnośląska Policja ostrzega! Przestępcy stosują różne metody oszustw. Nie daj się oszukać „na wnuczka”, „na policjanta”, „na kryptowaluty” czy „na fałszywy link”. Jeśli otrzymasz połączenie, gdzie ktoś będzie chciał Twoich pieniędzy - rozłącz się, nie przekazuj pieniędzy, skontaktuj się z bliskimi lub Policją.

 

Oszustwa nowych technologii to plaga obecnych czasów. Przestępcy internetowi korzystając z własnej wiedzy oraz niewiedzy i naiwności swoich ofiar wykorzystują okazje do kradzieży w sposób całkowicie bezlitosny. Szczególnie niebezpieczne i bardzo podstępne jest oszustwo na AnyDesk.

Program komputerowy AnyDesk stosowany jest w świecie cyfrowym od wielu lat. Jego główną funkcją jest zdalny podgląd pulpitu na innym komputerze i możliwość jego przejmowania w celu wykonywania czynności. Program jest bardzo przydatny w pracy. Gdy jest wykorzystywany w dobrych celach ułatwia i przyspiesza wykonywanie wspólnej pracy. Ale niestety jest on również wykorzystywany przez oszustów.

Musimy pamiętać, że oszustwo na AnyDesk nigdy nie występuje samodzielnie, a jedynie jest elementem innego oszustwa internetowego. Występuje wspólnie z takim przestępstwem, jak oszustwo na Bitcoiny. Procedura zazwyczaj wygląda następująco: Z ofiarą kontaktuje się oszust (telefonicznie, czy też za pomocą komunikatorów społecznych). Podaje się za „eksperta” w dziedzinie inwestowania cudzych pieniędzy i obiecuje ofierze ponadprzeciętne zyski z inwestycji, głównie w kryptowaluty. Gdy oszust namówił ofiarę do zainwestowania pieniędzy, żąda od niej podania danych osobowych i namawia ją do zainstalowania na swoim urządzeniu programu AnyDesk, by mogła widzieć, jak „broker” inwestuje i pomnaża włożone przez nią pieniądze. Niestety ofiara nawet nie orientuje się, że instalując program AnyDesk spowodowała, iż oszust internetowy korzysta z jej pulpitu i uzyskuje wgląd w jej loginy i hasła. Zazwyczaj oszust następnie prosi swoją ofiarę, aby weszła na swoje konto internetowe i przelała jakieś środki na „rachunek inwestycyjny”. W tym momencie oszust dokonuje operacji.

Jak uniknąć oszustwa na AnyDesk? Najważniejsze to nie instalować żadnego oprogramowania na swoich urządzeniach, gdy żąda tego dzwoniąca lub pisząca do nas obca osoba, która podaje się za „eksperta” czy „brokera”. Instytucje takie, jak banki, firmy telekomunikacyjne czy urzędy nie wymagają od swoich klientów/petentów instalowania dodatkowego oprogramowania. Tym bardziej, jeśli skutkiem instalacji będzie możliwość podglądu pulpitu i możliwości zdalnego wykonywania operacji na naszym urządzeniu.

Apelujemy o ostrożność i rozsądek. Zarówno w świecie realnym, jak i wirtualnym, stosujemy zasadę ograniczonego zaufania i nikomu nie udostępniamy danych logowania do naszych rachunków bankowych. Oszuści cały czas wykorzystują metodę „na zdalny pulpit”. Kradzież pieniędzy odbywa się na oczach pokrzywdzonych. Internetowi przestępcy najpierw skłaniają ofiarę do zainstalowania programu zdalnej obsługi komputera, a potem polecają, by zalogowała się do swojego konta w banku.

Hakerzy co rusz podszywają się pod polskie banki i tworzą fałszywe strony, na które próbują zwabiać swoje ofiary. Następnie dochodzi do próby wykradzenia danych logowania do bankowości elektronicznej, co może mieć katastrofalne skutki. Dlatego tak ważne jest, aby nie wchodzić w linki otrzymane od nieznanych osób.

Policjanci apelują o ostrożność podczas dokonywania transakcji zakupowych przez aplikacje.
Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie klikać w żadne linki wysyłane przez nieznane osoby. Robiąc zakupy przez aplikację internetową, dokonujmy również płatności poprzez tą aplikacje a nie przez link wysłany przez sprzedającego. 
Jeśli jesteś sprzedającym również oczekuj na płatność poprzez aplikację lub na przelew na Twoje konto i nie wchodź w wysłany przez kupującego link, poprzez który rzekomo zobaczysz potwierdzenie otrzymania zapłaty.

Przykładowa wiadomość jaką mogą wysyłać oszuści: „Otrzymanie zapłaty: https://bcrepsnj.com/eguga”, gdzie po kliknięciu w linka i zalogowaniu się do swojego banku przekazujemy oszustowi dane dostępowe.
Aplikacje sprzedażowe  nie wysyłają takich linków!  Już z treści linku, gdzie jest to ciąg liter widać, że jest to podejrzane i nie należy w niego wchodzić a już na pewno nie podawać żadnych danych.
Otrzymanie płatności należy zweryfikować w posiadanej przez nas aplikacji a nie w otrzymanym linku!

Należy zwrócić również uwagę na otrzymywane z banku wiadomości. Banki starają się nas chronić i wysyłają ostrzeżenia.
Przykładowa wiadomość z banku: „Uwaga, aktywujesz aplikację mobilną na nowym urządzeniu. Jeśli to nie ty, zadzwoń … Dodanie do zaufanych urządzenia mobilnego:….Hasło nr 1 ….”
Wystarczy przeczytać taką wiadomość, w której wprost wskazane jest, że osoba nieuprawniona dodaje nowe urządzenie do banku. Po otrzymaniu takiego smsa nie przekazujmy hasła, tyko od razu kontaktujmy się z bankiem.

Legniccy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy próbują wyłudzić pieniądze. Przestępcy włamują się na konta profili społecznościowych, logują się do nich, a następnie potencjalną ofiarę, która znajduje się w grupie znajomych, proszą o szybką pożyczkę na zakupy. Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa!

Oszustwo na tzw. „BLIK-a” polega na tym, że przestępca włamuje się na konto portalu społecznościowego danej osoby, wysyła do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą, np. że właśnie stoi przy kasie i zapomniał portfela. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że właśnie pożyczyła pieniądze komuś znajomemu.

Ofiarą tego oszustwa można też paść podczas zakupów na różnego rodzaju aukcjach internetowych. Oszuści wystawiając rzekome produkty w swoich ogłoszeniach, nie podają nr konta, tylko proszą o kod BLIK, dzięki któremu niezwłocznie wypłacą pieniądze, obiecując przy tym natychmiastową wysyłkę zakupionego towaru.

Kupujący myśląc, że po dokonaniu w ten sposób płatności, zamawiany towar zostanie do niego szybciej wysłany. Pamiętajmy, że osoba, która otrzyma ten kod jest całkowicie anonimowa. Pod żadnym pozorem nie należy wysyłać kodu BLIK, tylko poprosić o nr konta, dane do przelewu lub wysyłkę za pobraniem i w obecności kuriera sprawdzić paczkę.

Legniccy policjanci apelują – zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Podczas zakupów internetowych, kierujmy się zasadą ograniczonego zaufania i  nie klikajmy w nieznane linki. 

kom. Jagoda Ekiert

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2024-03-28
Data publikacji:2024-03-28
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:IT
Liczba odwiedzin:316