Gmina Ruja

Oświadczenie Przewodniczącej Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”

24 lutego 2012

Pragnę poinformować opinię publiczną, że próbujący już od kilku lat nawiązać dialog z Rządem RP włodarze gmin zagrożonych planami budowy odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz pozostali Koalicjanci z zadowoleniem przyjęli deklarację Ministerstwa Gospodarki, w tym Wicepremiera Waldemara Pawlaka, że referendum w sprawie usytuowania elektrowni jądrowej w Gąskach k. Mielna, zostanie uszanowane i wzięte pod uwagę w dalszych działaniach związanych z rozwojem energetyki jądrowej.

Tym bardziej jednak szokujące jest, że ważne i wiążące referenda w sprawie kopalni węgla brunatnego z 27.09 2009 r., przeprowadzone przecież na o wiele większą skalę, nigdy nie spotkały się, mimo dziesiątek apeli i pism, z podobną deklaracją ze strony żadnego z przedstawicieli władz państwowych.

Mało tego, realne działania Rządu RP zmierzają w kierunku dokładnie odwrotnym niż wskazywałyby na to wyniki   referendów.  

Czy zatem dziwić może opinia społeczności naszych gmin, że to interes potężnego lobby energetyczno-węglowego jest ważniejszy niż wyrażona w najbardziej demokratyczny sposób wola   mieszkańców   zagrożonych odkrywką gmin ?

Pytamy co   lub kto, przez ostanie lata powstrzymuje władze naszego kraju by podobnie jak
w Gąskach uznać i wdrożyć w życie wyniki referendów w gminach: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja,Ścinawa i   Prochowice (dolnośląskie), a   także Gubin i Brody w Lubuskiem ?        

Co jest   przyczyną swoistej schizofrenii politycznej, której przejawem jest   niemal natychmiastowe uznanie wyników referendum w sprawie usytuowania elektrowni jądrowej z jednej strony, z drugiej zaś przemilczanie obywatelskiego werdyktu w sprawie odkrywkowej kopalni węgla   brunatnego ?    

Wieloletni   już brak dialogu ze społecznością zagrożonych gmin świadczyć może albo o skrajnej nieodpowiedzialności albo co gorsze, uleganiu przez władze państwowe siłom za nic mającym demokratyczne reguły obowiązujące w Państwie prawa jakim, mamy nadzieję, jest i pozostanie nasz kraj.  

 

                                                                             Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin

Przewodnicząca Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce”

oraz Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”

 

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2012-02-24
Data publikacji:2012-02-24
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1502