Gmina Ruja

Przełom w sprawie podlegnickich złóż węgla brunatnego?

8 lutego 2010

W Seminarium poświęconemu budowie kopalni węgla brunatnego, które odbyło się 4 lutego 2010 roku o godzinie 12.00, w Gmachu Ministerstwa Gospodarki wzięli udział m.in. przedstawiciele administracji rządowej, zainteresowanych samorządów oraz kopalń węgla brunatnego. Wicepremier Waldemar Pawlak uważnie wysłuchał argumentów samorządowców oraz obiecał odwiedzić gminy położone na złożu „Legnica”.
W swoim wystąpieniu wicepremier na samym początku zadeklarował, że nikt nie wybuduje pod Legnicą kopalni wbrew woli społeczeństwa. Jednak później podkreślał, jak ogromną szansą jest kopalnia węgla brunatnego dla rozwoju gospodarczego regionu oraz, że energetyka jest sercem gospodarki.

Przedstawiciele zainteresowanych gmin dali wyraźnie do zrozumienia, iż oczekują i to najszybciej jasnego stanowiska rządu – czy kopalnia powstanie czy też nie.

- W Polsce są też inne złoża, które mają podobną charakterystykę do legnickiego. Mamy więc możliwość wyboru pomiędzy kilkoma lokalizacjami kopalni - powiedział Waldemar Pawlak.

Do dobrodziejstw i korzyści z kopalni węgla brunatnego przekonywała wójt gminy Kleszczów Kazimiera Tarkowska koło Bełchatowa. Z jej wystąpienia wynika, że dzięki lokalizacji kopalni i elektrowni na terenie tej gminy – stała się ona najbogatszą gminą w Polsce w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Jednak ranga tej wypowiedzi nagle spada, gdy się zderzy z faktami. A są one takie, iż na tym terenie przed kopalnią stały domy pokryte strzechą, a ich mieszkańcy prosił o kopalnie. Miało im to zapewnić poprawę życia.

Nijak to się nie ma do mocno zurbanizowanych terenów gmin położonych na złożu "Legnica".

Licznie reprezentowane lobby węglowe liczy jednak, iż ich argumenty trafią w końcu do zainteresowanych gmin i uda się złamać ich opór.

Waldemar Pawlak zapewniając, iż nie zapadła jeszcze decyzja w sprawie budowy kopalni węgla brunatnego eksploatującego złoże "Legnica" obiecał, iż odwiedzi w tym roku tereny podlegnickich gmin.

- Jesteśmy zadowoleni, iż premier wysłuchał naszych argumentów i poświęcił nam więcej czasu niż pierwotnie planowano. Bardzo dobrze, że premier zadeklarował, iż odwiedzi nasze tereny – mówi wójt Irena Rogowska. Z pewnością tu na miejscu łatwiej będzie nam przedstawić nasze argumenty. To powinien być duży krok do przodu – dodaje pani Wójt.

Samorządowcy z sześciu gmin są zdania, iż bardzo dobrze, że do spotkania doszło i mają nadzieję, że to zapowiedź dialogu społecznego w kwestii zagospodarowania podlegnickich złóż.

Mamy nadzieję, że będzie on autentyczny i mocno wierzymy, że te działania ze strony rządu nie są spowodowane przypadkiem okresem przedwyborczym.

Pliki do pobrania

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2010-02-08
Data publikacji:2010-02-08
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:237