Gmina Ruja

KGHM w Chinach: o zgazowaniu węgla i inwestycjach finansowych

2 lutego 2010
Kilkanaście spotkań odbyli przedstawiciele miedziowego holdingu podczas delegacji w Chinach. Wszystkie rozmowy przebiegały w bardzo przyjaznej atmosferze, Polacy zostali przyjęci z dużym szacunkiem. Obecność wiceministra skarbu, Zdzisława Gawlika podkreślała ważność kontraktu podpisywanego przez KGHM.

- Znakomite relacje między naszymi krajami to efekt tego, że Polska jest głównym partnerem ekonomicznym Chin w Europie Centralnej. W 2007 roku, podpisaliśmy z China Minmetals Corporation porozumienie o współpracy strategicznej (Strategic Cooperation Agreement), w którym rozszerzyliśmy zakres naszej dotychczasowej współpracy o handel dwustronny, o współpracę w zakresie projektów górniczych, o eksploatację złóż miedzi i innych metali nieżelaznych, a także w zakresie poszukiwania możliwości wspólnych inwestycji - mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

Jednym z ważniejszych punktów było spotkanie w jednym z największych chińskich banków w sprawie wspólnych inwestycji kapitałowych. Przedstawiciele KGHM zachęcali do inwestowania wraz z KGHM TFI, które otrzymało kilka tygodni temu koncesję na otwarcie dwóch funduszy zamkniętych. Określono dwa obszary inwestycji chińskich - w projekty wysokich technologii i energii odnawialnej.

KGHM poszukując nowych możliwości w pozyskiwaniu energii podpisał porozumienie z chińską firmą ENN w sprawie zgazowania węgla. Chiny mają ogromne doświadczenie w podziemnej gazyfikacji węgla. Przedstawiciele KGHM byli z wizytą w Mongolii Wewnętrznej, gdzie przyglądali się produkcji oraz instalacji podziemnego zgazowania węgla. - Chciałbym podkreślić, że nie jesteśmy zainteresowani budową kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w rejonie legnickim. Zarząd spółki podjął decyzję o wycofaniu się z przeprowadzania analiz możliwości zagospodarowania zasobów węgla brunatnego położonego w tych okolicach. W dalszym ciągu szukamy nowych technologii przyjaznych środowisku - informuje Arkadiusz Gierałt, Dyrektor Generalny ds. Inwestycji i Rozwoju.


Informacje podał portal wnp.pl: http://gornictwo.wnp.pl/kghm-w-chinach-o-zgazowaniu-wegla-i-inwestycjach-finansowych,100612_1_0_0.html

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2010-02-02
Data publikacji:2010-02-02
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:54