Sprawa protestu przeciwko planom budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego w TVP S.A. we Wrocławiu

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
4 czerwca 2013

W niedzielę 26 maja br. o godz. 1015 na antenie TVP Wrocław ukazała się realizowana audycja pt. TERAZ WIEŚ. Głównym tematem tego odcinka była sytuacja społeczna na terenie gmin zagrożonych odkrywką przed zapowiedzianą wizytą w Polsce misji śledczej (fact finding visit) Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego.

27 września 2009 r. w sześciu prawomocnych referendach ponad 90 % mieszkańców gmin: Lubin - Kunice - Ruja - Miłkowice - Prochowice – Ścinawa, jednocześnie opowiedziało się przeciw planom wydobycia węgla brunatnego na złożu „Legnica” metodą odkrywkową oraz przeciwko wszelkim zagrożeniom społecznym, ekonomicznym i środowiskowym jakie mogłoby ono spowodować. Polskie władze państwowe nie wzięły pod uwagę wyników referendów i nie reagują na liczne listy, apele i protesty mieszkańców regionu w tej sprawie.

Misja śledcza parlamentarzystów z Hiszpanii, Rumunii oraz z Wielkiej Brytanii jest następstwem petycji do Parlamentu Europejskiego jaką w imieniu mieszkańców gmin zagrożonych odkrywką wraz z sześcioma tysiącami podpisów w 2010 roku złożyła Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska. Petycja dotyczyła nieuznania przez władze państwowe wyników referendów oraz możliwego łamania prawa europejskiego.

W audycji jako goście w studio, reprezentujący Społeczny Komitet „STOP Odkrywce” i Ogólnopolską Koalicję przeciwko planom budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” udział wzieli: Wójt Gminy Ruja Robert Chruściel , Wójt Gminy Kunice Zdzisław Tersa oraz wiceprzewodniczący Koalicji, prezes Stowarzyszenia „Eko - Unia” z Wrocławia Radosław Gawlik.


Program pt. TERAZ WIEŚ realizowany jest na żywo. Do udziału w programie zapraszani są goście, zwykle wybitni znawcy zagadnień rolnych i specjaliści wielu dziedzin gospodarki rolnej, a także przedstawiciele organizacji rolniczych. Tematy omawiane w programie TERAZ WIEŚ dotyczą każdej sfery życia i pracy mieszkańców wsi. W każdą niedzielę o godzinie 1015 na program zaprasza Jan Cezary Kędzierski.

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia audycji pt. TERAZ WIEŚ z dnia 26 maja br

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2013-06-04
Data publikacji:2013-06-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1471