II Ogólnopolska Konferencja "Rozwój Tak - Odkrywki Nie" w budynku Sejmu RP

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 maja 2012
Wójt Gminy Lubin oraz Przewodniczący Rady Gminy Lubin wraz z grupą radnych oraz kilkudziesięciu mieszkańców naszej gminy uczestniczyli w II Ogólnopolskiej Konferencji Obywatelskiej „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” - Odnawialna przyszłość polskiej energetyki. Konferencja odbyła się w Warszawie, 23 kwietnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP.
Miejscem spotkania ok. 250 osobowej grupy przeciwników odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego z całego kraju był gmach Sejmu RP - Sala Kolumnowa (znana z licznych komisji śledczych jakie tam obradowały).
Konferencję jako przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” oraz Społecznego Komitetu „Stop Odkrywce” otworzyła Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska przedstawiając kilkuset uczestnikom - przyczyny i przebieg obywatelskiego protestu wobec planów budowy w Polsce nowych kopalni węgla brunatnego.
 
Wójt Rogowska po raz kolejny, tym razem z mównicy sejmowej wezwała rządzących do uszanowania i wdrożenia w życie werdyktu społecznego jakim był wynik referendów z września 2009 r. Zapytała „…dlaczego mamy stać się ofiarą błędnych decyzji blokujących na wiele pokoleń rozwój społeczny i ekonomiczny w regionie? Dlaczego nikt z decydentów do tej pory nie odpowiedział nam, że wynik referendum zostanie uszanowany, a ochrona złoża nie będzie wprowadzona!? Co jest powodem, że rządzący nie chcą szeroko upowszechnić i wprowadzić na skalę przemysłową innych, bezinwazyjnych form rozwoju polskiej energetyki? Dlaczego wynik niedawnego referendum w Gąskach w sprawie lokalizacji elektrowni atomowej został niemal natychmiast uznany publicznie przez Wicepremiera Pawlaka, co już następnego dnia potwierdziła Wiceminister Gospodarki Hanna Trojanowska mówiąc, „...mieszkańcy Gąsek mają pełne prawo do decydowania w kwestiach istotnych dla społeczności lokalnej..” czemu więc tego prawa odmawia się nam? ..”
 
Irena Rogowska powiedziała również „...Odważne decyzje w kierunku odejścia od gospodarki opartej na węglu trzeba podjąć już dziś. Nasze dzieci nie mogą i nie muszą ponosić konsekwencji zaniechań, braku wizji i dobrej woli, czy wręcz prywaty, jakie mogą im wkrótce zaserwować zakładnicy brudnej technologii...”
 
Głos zabrał też Przewodniczący Rady Gminy Lubin Jerzy Szumlański mówiąc „... Rada Gminy Lubin, w tym ja jako jej przewodniczący, pragnie zapewnić swoim mieszkańcom stabilizację, rozwój oraz godne warunki życia i pracy. W okresie ponad dwóch dekad istnienia samorządów, po latach zapóźnień, podjęliśmy wspólnie gigantyczny wysiłek ukierunkowany na rozwój infrastruktury gminy, zrealizowaliśmy wiele niezbędnych, ale też kosztownych inwestycji. Staraliśmy się nadrobić dystans cywilizacyjny dzielący nas od lepiej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Pytam czy to wszystko ma zamienić się teraz w gigantyczne odkrywkowe wyrobisko sięgające ponad 200 w głąb ziemi czyli tyle ile wysokości ma nieodległy Pałac Kultury? Czy naprawdę 2/3 gminy ma zniknąć w imię chorych pomysłów węglowych lobbystów! Czy w istocie nie ma wyjścia i czekają nas wysiedlenia? Chciałbym wierzyć, że taki koszmar nie może się ziścić..”
Kończąc Przewodniczący Rady zwrócił się do zgromadzonych z dramatycznym pytaniem „... czemu oczywiste prawdy, które doskonale rozumieją nawet mieszkańcy niewielkich miejscowości - nie mogą jakoś dotrzeć do elit władzy państwowej? ... co takiego, jakie ciemne siły powstrzymują rządzących - i to już ponad 2 i pół roku od czasu referendum - by podjąć dialog z własnymi obywatelami? Czemu czas i uwagę dla nas znaleźli posłowie do Parlamentu Europejskiego zaś nasze władze niestety nie ?”
 
Dolnośląski poseł Wincenty Elsner przedstawiciel patronującego Konferencji Klubu Parlamentarnego Ruch Palikota powiedział:
„...Czy godzimy się, aby w państwa gminach pojawiły się wielkie koparki dewastujące środowisko, wielkie dziury w ziemi? Aby rozpoczęły się wielotysięczne wysiedlenia? Jako posłowie Ruchu Palikota mówimy razem z państwem „Tak dla Rozwoju, Nie dla Odkrywek"!
Jesteśmy za tym, aby energia XXI wieku była pozyskiwana ze źródeł przyjaznych człowiekowi i przyjaznych środowisku – ze źródeł odnawialnych. Liczę na to, że nasze zdecydowane „NIE dla Odkrywek!” usłyszą rządzący. Jesteśmy przeciwni tej brunatnej zagładzie!”
 
Swoje posłanie do uczestników konferencji przekazała europosłanka SLD Lidia Geringer de Oedenberg informując zebranych, że petycja, którą w Parlamencie Europejskim złożyła Wójt Irena Rogowska, dotycząca nieuszanowania wyników referendów na terenach naszych gmin jest dalej rozpatrywana, mało tego - wszystko wskazuje na to, że Parlament Europejski wyśle komisję śledczą po to, by zbadać problem!
 
W konferencji uczestniczyli i zabierali głos przedstawiciele kilkunastu gmin zagrożonych odkrywkami z całej Polski w tym włodarze i mieszkańcy m.in. gmin Kunice, Miłkowice, Ruja Ścinawa, Brody Zgierz, Strzelno, Krobia, Miejska Górka, Gubin oraz licznych organizacji pozarządowych jak np. Stowarzyszenie EKO-UNIA z Wrocławia, Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi, Fundacja Greenpeace Polska, a także ruchów obywatelskich jak Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej” z Gubina, Społeczny Komitet „Stop Odkrywce” z Lubina, Stowarzyszenie „NASZ DOM”  Miejska Górka/Krobia, Stowarzyszenie Przyjezierze.
 
Konferencja zakończyła się przyjęciem apelu do parlamentarzystów, Premiera i Prezydenta, w którym czytamy:
„Niczym nieuzasadnione forsowanie archaicznych metod wydobycia węgla brunatnego w tak rażący sposób ignorujące społeczny werdykt uznajemy za nieodpowiedzialne i szkodliwe. Nie godzimy się, by obywatelski sprzeciw wobec istniejących i planowanych kopalni węgla brunatnego, obejmujący swym zasięgiem niemal połowę kraju, był ignorowany i przemilczany przez najwyższe władze państwowe".

źródło: Gmina Lubin

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2012-05-07
Data publikacji:2012-05-07
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:1431