Wspólny apel Wójta Gminy Ruja i Przewodniczącej Rady Gminy Ruja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 września 2011

Dwa lata temu 27 września 2009 r. jako mieszkańcy naszej gminy zdaliśmy wspólnie egzamin z obywatelskiej dojrzałości i odpowiedzialności głosując w referendum przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego.
Razem z nami przeciw odkrywce głosowali mieszkańcy gmin: Kunice, Lubin, Miłkowice, Prochowice i Ścinawa. Daliśmy wówczas solidarnie jasny sygnał rządzącym jakiego rodzaju rozwoju sobie życzymy na terenie naszych gmin i jakiej przyszłości oczekujemy. Nie jest nią fizyczna likwidacja gmin ani też wegetacja na skraju odkrywkowego wyrobiska.

Mijają dwa lata a my nie doczekaliśmy się jednoznacznej deklaracji co do losów naszych gmin. Nadal nie ma realnych rządowych decyzji o odstąpieniu od planów budowy odkrywki. Nie ma też woli podjęcia dialogu, mimo naszych wielokrotnych zaproszeń do rozmów.
Nadal grozi nam: wprowadzenie ochrony złoża węgla brunatnego czyli całkowitego zakazu zabudowy infrastrukturalnej niezwiązanej z przemysłem wydobywczym i energetycznym co oznacza całkowite zablokowanie rozwoju gmin nią objętych.
Jeśli zmiany w prawie zostaną wdrożone czeka nas wstrzymanie inwestycji i modernizacji.
W perspektywie zaś masowe wywłaszczenia, likwidacja infrastruktury, regres cywilizacyjny,
a w konsekwencji exodus tysięcy mieszkańców !
Pytamy dlaczego mamy stać się ofiarą błędnych decyzji blokujących na wiele pokoleń rozwój społeczny i ekonomiczny w regionie?

Dlaczego nikt z decydentów do tej pory nie odpowiedział nam, że wynik referendum zostanie uszanowany, a ochrona złoża nie będzie wprowadzona!?
Co jest powodem, że rządzący nie chcą szeroko upowszechnić i wprowadzić na skalę przemysłową innych, bezinwazyjnych form rozwoju polskiej energetyki?
Jako samorządowcy, reprezentanci swoich społeczności, do skutku domagać się będziemy wdrożenia w życie werdyktu jakim był wynik referendum!
Niech nikt nie oczekuje, że bez słowa sprzeciwu pozwolimy na triumf zwolenników archaicznych technologii, dla których spokojny byt dziesiątek tysięcy obywateli nie ma żadnego znaczenia.

Z inicjatywy gmin zagrożonych budową kopalni odkrywkowych w drugą rocznicę referendum, 27 września 2011 (wtorek) w CK MUZA w Lubinie obędzie się I Ogólnopolska Konferencja pt. „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”.
Konferencję o godz 10.30 (skwer przed CK MUZA) poprzedzi otwarta dla wszystkich chętnych manifestacja uczestników konferencji oraz mieszkańców naszych gmin.

Gorąco zapraszamy przeciwników planów budowy kopalni odkrywkowej w naszym regionie do przyłączenia się do protestu i głośnego wyrażenia sprzeciwu wobec planu wprowadzenia ochrony złoża węgla brunatnego „Legnica” przed dalszą zabudową infrastrukturalną nie związana z energetyką z jednoczesną możliwością wydobycia.Przewodnicząca Rady Gminy Ruja
Alicja Jaśkiewicz

Wójt Gminy Ruja
Robert Chruściel

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2011-09-23
Data publikacji:2011-09-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:36