Koalicja „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” rośnie w siłę

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
21 czerwca 2011
Ogólnopolska Koalicja na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej - „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” zorganizowała już trzy konferencje: założycielską w Lubinie, w Zielonej Górze i w Łodzi. Do koalicji przyłączają się kolejne samorządy oraz organizacje społeczne i ekologiczne.

Podczas konferencji w łodzi (30.05 2011) do koalicji zrzeszającej przedstawicieli samorządów i stowarzyszeń z województw dolnośląskiego gminy: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice, lubuskiego gminy Gubin i Brody oraz przystąpiły nowe gminy z województwa łódzkiego: Zgierz, Ozorków i Piątek. Dołączyły się również dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Zgierskiej.


Janusz Łucki rzecznik Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE

Komunikat prasowy: Łódź 30.05.2011

9 maja 2011 roku w Lubinie (dolnośląskie) z inicjatywy Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce” oraz Stowarzyszenia Ekologicznego „EKO-UNIA” odbyło się zebranie założycielskie Ogólnopolskiej Koalicji na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej - „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”.

Koalicja jest porozumieniem ludzi dobrej woli na rzecz poszanowania zasad zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska naturalnego oraz przestrzegania podstawowych praw obywatelskich. Podstawowym celem koalicji jest wdrożenie w życie woli tych mieszkańców naszego kraju, którzy na terenach swoich gmin w ważnych i prawomocnych referendach opowiedzieli się przeciw budowie kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz obrona gmin i jej mieszkańców przed prewencyjnym wprowadzeniem prawnej ochrony złóż węgla brunatnego przed dalszą zabudową infrastrukturalną niezwiązaną z energetyką.

Koalicja zamierza prowadzić debatę na rzecz odnawialnych źródeł energii oraz szybkiego przejścia do gospodarki niskowęglowej i niskoemisyjnej, prezentując argumenty uzasadniające alternatywne formy zagospodarowania złóż węgla brunatnego. Sygnatariusze koalicji pragną wspierać wszelkie inicjatywy służące harmonijnemu rozwojowi społecznemu, zachowaniu dziedzictwa materialnego i kulturowego, a także szacunku dla praw człowieka i obywatela. Deklarację przystąpienia do koalicji podpisali, jako członkowie założyciele, przedstawiciele Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce” (wspieranego przez Bürgerinitiative "Klinger Runde" z Niemiec), Stowarzyszenia Ekologicznego „EKO-UNIA”, stowarzyszenia „Nie Kopalni Odkrywkowej” z Gubina, Fundacji Greenpeace z Warszawy, EPS (Ekologický právní servis) z Czech, Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi oraz wójtowie i burmistrzowie zagrożonych budową kopalni odkrywkowych dolnośląskich gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa, Prochowice, Malczyce oraz gminy Gubin (woj. lubuskie). Ostatnio dołączyły do Koalicji gminy: Brody (woj. lubuskie) oraz Zgierz, Ozorków i Piątek (woj. łódzkie) a także dwa stowarzyszenia: Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Zgierskiej i Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Zgierskiej. Deklarację przystąpienia do Koalicji podpisała zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami Pani Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg.

Nowo powołana koalicja zamierza zwrócić się do stowarzyszeń, organizacji społecznych, jednostek samorządów terytorialnych, komitetów obywatelskich oraz osób zaufania publicznego w Polsce i za granicą z apelem o wstąpienie w jej szeregi tak by w ciągu najbliższych tygodni zorganizować krajowy zjazd koalicji, wypracować i zatwierdzić program działania .

Przewodniczącą Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK-Odkrywki NIE” została Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska. W skład prezydium koalicji jako wiceprzewodniczący weszli: Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego „EKO-UNIA” Radosław Gawlik, Wójt Gminy Gubin Zbigniew Barski oraz Prezes „Centrum Zrównoważonego Rozwoju” Zbigniew Tynenski. Powołanie koalicji jest prostą konsekwencją dotychczasowego stanowiska władz państwowych z Premierem Donaldem Tuskiem na czele, które z uporem godnym lepszej sprawy odmawiają uszanowania wyników referendów gminnych, nie podejmują dialogu z własnymi obywatelami, ignorują wielokrotne pisemne zaproszenia do rozmów, bezwstydnie ulegają bezpardonowym naciskom lobby energetyczono-węglowego forsując zapisy ustawowe jawnie ignorujące interes społeczny. Wspólne wysiłki koalicji wsparte przez polską i międzynarodową opinię publiczną, skłonią, mamy nadzieję, rządzących do otwarcia się na argumenty strony społecznej zanim jeszcze obywatelski protest wyleje się na ulicę.


Informacji w sprawie Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” udzielają:


1) Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego „EKO-UNIA” Radosław Gawlik tel.71/344-22-64, tel. 605/03-74-17, Skype:eko.unia, e-mail: rgawlik@eko.org.pl
2) Wójt Gminy Gubin Zbigniew Barski tel. 606 688 813
3) Wójt Gminy Zgierz Zdzisław Rembisz 42 /716 25 15
4) Prezes Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi Zbigniew Tynenski tel.42/633 12 80 tel. kom.: 505 113 064
5) Beáta Filipcová, radca prawny Ekologicznego serwisu prawnego, 503 749 122,
6) Społeczny rzecznik Koalicji Janusz Łucki, tel.604784768.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2011-06-21
Data publikacji:2011-06-21
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:39