Prezes Rady Ministrów łamie prawo!

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
23 maja 2011

12 mają br. Irena Rogowska Wójt Gminy Lubin, Przewodnicząca Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce oraz Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE” na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową przesłała do Marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny list ze skargą na Premiera Rządu RP Donalda Tuska w związku z łamaniem przez niego reguł prawa i procedur administracyjnych.

Sprawa dotyczy braku odpowiedzi na pisma przesłane na ręce pana Premiera w październiku 2010 i lutym 2011 roku. Oba pisma – jedno w sprawie uszanowania wyników referendum z dnia 27 września 2009 , drugie będące zaproszeniem do odwiedzenia gmin zagrożonych odkrywką (nr SDT 2120-4(1)/11) wpłynęły do URM za potwierdzeniem odbioru w dniach 02.11.2010 i 07.02.2011 r.

Pomimo interwencji telefonicznych i mailowych, na jakąkolwiek odpowiedź samorządowcy nie doczekali się do dnia dzisiejszego. Nie pomogło nawet wyraźne przypomnienie łącznie kilkunastu urzędnikom KPRM, w tym Dyrektorowi Centrum Informacyjnego Rządu Grzegorzowi Szymańskiemu oraz Ministrowi Igorowi Ostachowiczowi, że łamane są terminy ustawowe a nawet regulamin organizacyjny Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, nie mówiąc już o zasadach dobrego wychowania.

Właśnie takie ocierające się o arogancję zachowania władz państwowych zmuszają zwykłych ludzi oraz reprezentujących ich samorządowców do szukania pomocy w instytucjach międzynarodowych czego przykładem petycja nr 46/2010 jaką w styczniu ubiegłego roku wraz z sześcioma tysiącami podpisów wpłynęła do Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego. Petycja dotyczyła nieuszanowania przez Rząd RP wyników referendum w sprawie planów budowy

odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie sześciu gmin województwa dolnośląskiego.

25 stycznia br. w Brukseli, uczestniczący na zaproszenie Komisji Petycji PE w jej posiedzeniu samorządowcy sześciu gmin zagrożonych odkrywką postanowili podjąć, chyba już ostatnią, próbę rozwiązania konfliktu poprzez zaproszenie pana Premiera do odwiedzenia swoich gmin. Mieli nadzieję, że uda się sprowadzić sprawę ponownie do wymiaru krajowego – co szczególnie ważne w kontekście objęcia przez Polskę prezydencji w UE. Niestety coś, w co nikt nie był w stanie jeszcze do niedawna uwierzyć stało się faktem, czas i zainteresowanie dla sprawy znaleźli przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zaś Premier polskiego rządu niestety nie.

Samorządowcy liczą, że autorytet Marszałka Sejmu oraz jego długoletnie związki z regionem Dolnego Śląska pomogą po pierwsze: przerwać proceder łamania prawa przez Prezesa Rady Ministrów po drugie: skłonią szefa rządu do podjęcia dialogu z pełnoprawnymi obywatelami polskiego państwa. List przesłany został w imieniu i z upoważnienia wójtów i burmistrzów gmin: Lubin, Kunice, Ruja , Miłkowice, Prochowice i Ścinawa.

W plikach do pobrania znajduje się list otwarty do Premiera.


źródło: Gmina Lubin

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2011-05-23
Data publikacji:2011-05-23
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:44