Rzecznik Praw Obywatelskich przyjrzy się sprawie odkrywki

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 marca 2011
Sprawie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica” przyjrzy się Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska, a jednocześnie przewodnicząca Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce” wraz z członkiniami Kobiecego Forum Samorządowego spotkała się 17 marca br . z Rzecznikiem Praw Obywatelskich prof. Ireną Lipowicz.

W trakcie spotkania Wójt Gminy Lubin przedstawiła problem nieuszanowania przez władze RP wyników referendum z 27.09.2009 r. dotyczącego planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w regonie Lubina i Legnicy (woj. dolnośląskie). 

Przypomnijmy 95 % głosujących, w sześciu gminach jednocześnie, opowiedziało się wówczas przeciw tym planom, głosując na Nie. Jak do tej pory , mimo listów, apeli i petycji wola obywateli, liczącego dziesiątki tysiecy, regionu nie została wdrożona w życie przez rządzących. Wręcz przeciwnie toczą się intensywne prace legislacyjne, których skutkiem może być wprowadzenie ochrony złoża węgla brunatnego przed dalszą zabudową infrastrukturalną (oznaczającej jak wiadomo powolną degradację gmin nią objętych), a w konsekwencji budowa kopalni metodą odkrywkową. 

Pani Rzecznik podzieliła niepokój mieszkańców regionu dostrzegając symptomy ewidentnego łamania praw obywatelskich. Poprosiła też o przesłanie szerszej informacji w sprawie. 

List podpisany w imieniu wójtów i burmistrzów sześciu gmin: Lubin, Kunice,Ruja Miłkowice, Prochowice, Ścinawa przez Irenę Rogowską został właśnie wysłany na ręce profesor Ireny Lipowicz. 

Rzecznik Praw Obywatelskich dowie się w szczegółach o przyczynach i przebiegu konfliktu oraz przesłankach zmuszających obywateli naszego kraju do szukania pomocy w instytucjach międzynarodowych czego przykładem rozpatrywana niedawno przez Komisję Petycji Parlamentu Europejskiego petycja nr 0046/2010 w sprawie nieuznania przez Rząd RP wyników
referendum dotyczącego planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na terenie sześciu gmin województwa dolnośląskiego w Polsce. 

Samorządowcy wyrażają szczerą nadzieje, że interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich skłoni rządzących, w przededniu objęcia przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej, do nawiązania dialogu z własnymi obywatelami, bowiem jak piszą w liście ... „ W demokratycznym państwie
prawa obywatele oczekują przestrzegania swoich fundamentalnych praw.

Jednym z nich jest prawo do wyrażania woli poprzez referendum. Wszyscy Ci, którzy nie respektują społecznego głosu narażają się na zarzut skrajnej nieodpowiedzialności i niszczenia dorobku wolnej Polski. Historia uczy nas, że arogancja i nieliczenie się z regułami demokracji oraz prawami obywatelskimi kończy się zawsze źle dla łamiących te reguły.”

 

źródło: Gmina Lubin

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2011-03-25
Data publikacji:2011-03-25
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:242