W sprawie odkrywki nie jesteśmy sami. Nowy głos solidarności. Podziękowania dla Gminy Pęcła

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
26 kwietnia 2010

W sprawie odkrywki nie jesteśmy sami. W dalszym ciągu z różnych stron, jako mieszkańcy gmin zagrożonych budową odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, otrzymujemy nowe wyrazy wsparcia i solidarności. Rada Gminy Pęcław na sesji w dniu 26.03.2010 r. przyjęła stanowisko w sprawie planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego wyrażając swój stanowczy sprzeciw !

Rada solidaryzuje się tym samym z mieszkańcami Gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa, Prochowice bezpośrednio zagrożonych budową kopalni węgla brunatnego, którzy w referendum z dnia 27 września 2009 roku wypowiedzieli się przeciwko budowie kopalni metodą odkrywkową, głosując na NIE.

Radni Gminy Pęcław popierają apel naszych gmin wzywający do natychmiastowego, wyrażonego publicznie uznania wyników referendum, oraz wycofania się z pomysłu wprowadzenia, zgodnie z przyjętą przez Rząd strategią „Polityka energetyczna Polski do 2030 roku”, ochrony udokumentowanych i perspektywicznych złóż węgla brunatnego, w tym złoża „Legnica”, przed dalszą zabudową infrastrukturalną niezwiązaną z energetyką .

Wprowadzenie ochrony i to wg harmonogramu już od 2010 r., doprowadziłoby do zablokowania rozwoju łącznie kilkunastu gmin położonych pomiędzy aglomeracjami Legnicy, Głogowa oraz Lubina.
W stanowisku radnych gminy Pęcław czytamy:
„... Nieobliczalne konsekwencje takiego kroku spowodują zarówno powolne zamieranie lokalnych samorządów jak i drastyczny wzrost społecznego niepokoju w całym, liczącym kilkaset tysięcy mieszkańców, regionie. Plan ten również jest przedmiotem naszego protestu .”
oraz
„...Dalsze lekceważenie, wyrażonej w najbardziej demokratyczny sposób woli obywateli, forsowanie bez oglądania się na skutki społeczne i środowiskowe budowy kopalni węgla brunatnego, stoi w rażącej sprzeczności z odrodzoną w 1990 r ideą samorządności … Zanim będzie za późno, jeszcze raz wzywamy do uznania wyników referendum, odstąpienia od planów budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego oraz niewprowadzania ochrony złoża.”

Demokratycznej reprezentacji mieszkańców Gminy Pęcław za okazane wsparcie - gorące podziękowania w imieniu mieszkańców naszej gminy składają:

  • Wójt Gminy Ruja Robert Chruściel
  • Przewodnicząca Rady Gminy Alicja Jaśkiewicz
  • Radni Gminy Ruja

W plikach do pobrania znajduje się pełna treść stanowiska.

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2010-04-26
Data publikacji:2010-04-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:93