Samorządowcy zadowoleni z decyzji KGHM ws. odkrywki w naszym regionie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 lutego 2010

Podczas piątkowej konferencji prasowej zorganizowanej po udziale przedstawicieli sześciu gmin w seminarium nt. odkrywki - włodarze powiedzieli, że są zadowoleni, iż "Polska Miedź" oficjalnie wycofała się z wszelkich prac i przedsięwzięć, związanych z odkrywkowym wydobyciem węgla brunatnego w naszym regionie.
Decyzję w tej sprawie podpisał prezes Herbert Wirth. Tym samym KGHM wycofał się z porozumienia, zawartego w grudniu 2008 r. z Polską Grupą Energetyczną.

Z pewnością decyzja ta ucieszyła nie tylko samorządowców ale i mieszkańców gmin zagrożonych odkrywką. Włodarze gmin, które usilnie protestują przeciw kopalni odkrywkowej, w tym wójt gminy Lubin Irena Rogowska wierzą, że KGHM wziął pod uwagę starania samorządowców oraz głos mieszkańców regionu.

Tym samym stracił ważność list intencyjny w którym KGHM i PGE ustaliły, że wspólnie zajmą się zagospodarowaniem legnickich złóż węgla brunatnego na skalę przemysłową.

- Zarząd spółki podjął decyzję o wycofaniu się z przeprowadzania analiz możliwości zagospodarowania zasobów węgla brunatnego położonego w tych okolicach. W dalszym ciągu szukamy nowych technologii przyjaznych środowisku - powiedział Arkadiusz Gierałt Dyrektor Generalny ds. Inwestycji i Rozwoju w Biurze Zarządu KGHM.

- To dobra decyzja, która bierze pod uwagę głos mieszkańców. Utwierdza ona również nas samorządowców w przekonaniu, iż idziemy w dobrym kierunku. Możemy powiedzieć, iż nie jesteśmy już sami w swoich poczynaniach przeciw odkrywce - mówi wójt Irena Rogowska.

Wszystko wskazuje na to, iż KGHM stawia na nowocześniejsze technologie, bardziej przyjazne i mniej degradujące środowisko np. zgazowanie pokładów węgla - na co może wskazywać zaangażowanie się tego potentata w inwestycje w tym kierunku w Azji.

Jan Chełpa

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2010-02-10
Data publikacji:2010-02-10
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:34